Děti

Jak dítěti ulehčit při nástupu do školy?

Příčinou stresu může být například přísná učitelka, ředitelka či školník, který děti napomíná pro zablácené boty. Problémem může být i školní řád, který musí dítě dodržovat. Pokud si pracovníci školy získávají poslušnost strachem, nejvíce to ovlivňuje žáky na prvním stupni základní školy. Stres a strach se časem mohou projevit bolestmi břicha nebo hlavy, nepozorností a zhoršenými známkami.
kluk na knihách
 

·        Co dítěti pomůže 

S přísným učitelem či školníkem obvykle nic nezmůžete, ale dítěti se uleví, když ho vyslechnete a poradíte, jak s nimi vycházet. Řekněte mu, že i vy v práci musíte respektovat nadřízené, ačkoli na vás také nejednou shlížejí přísným okem. Pro učitele však platí, že by měli dodržovat práva dětí, rozvíjet výchovu, kterou jim poskytli rodiče ve svých podmínkách, a neměli by se bát individuálního přístupu.
 

·        Strach z učitele

Dítě může mít strach z učitele, proto se vyučování pro něj může stát trápením. Pomůže, pokud si s dítětem promluvíte a zjistíte důvod strachu. Dítě mohlo zažít konflikt s učitelem, ale může mít i pocit, že je stále nasupený, špatný a nepřístupný. Pomůže, pokud mu vysvětlíte, že i učitel může mít špatný den a osobní problémy, proto nemá vždy náladu na usmívání. Ať si představí učitelku, například v natáčkách či pyžamu. Tak ztratí hodně ze svého přísného výrazu a dítěti se uleví.
 školačka s mašlí

·        Čeho se děti bojí

Předškoláci: mají strach z nadpřirozených bytostí, tmy, ze zvířat, špatných lidí a ze zranění.
Školáci: bojí se odloučení a selhání ve škole, pro které je jejich rodiče nebudou milovat. Mezi sedmým a osmým rokem se objevuje strach ze smrti. Mezi 8. až 10. rokem se bojí, že jejich spolužáci vyhostí z partie.
Stop hrám?
Když hru v mateřské škole vystřídá učení, je to pro dítě náročné. Doma ho nečekají pouze hry a odpočinek, ale i plnění školních povinností. S těžším režimem můžete svému dítěti pomoci. Stačí, když si vyhradíte čas, během kterého dítěti pomůžete s úkoly, například formou hry.