Zdraví

Potíže s prostatou dokážou velmi znepříjemnit život. Jak je tedy řešit?

Současně se zvětšováním narůstá i počet vazivových a svalových vláken. Může se zvětšit mnohonásobně, někdy je její hmotnost vyšší než 200 g.

Prokázanými příčinami nezhoubného, neboli benigního zvětšování je stárnutí a hormonální stav.  Nakolik je muž sexuálně aktivní, na ni nemá žádný vliv.
lékař u stolu
Potíže s prostatouse začínají projevovat po 50. roce věku. Díky jejímu umístění v blízkosti močové trubice, začne zvětšení způsobovat mužům potíže s močením. Ty přicházejí pomalu a nenápadně. Muž si na ně zvykne a postupně zapomene, jaké to je močit normálně. Bohužel řada mužů si stále myslí, že to patří ke stárnutí a nejdou s tím k lékaři.
Příčiny

Testosteron a zvýšení tvorby ženských estrogenů (estrogen se tvoří v nadledvinách a zcitlivuje prostatu na podněty růstu), anabolické steroidy, androgeny.
Příznaky zvětšení

Častější močení, nutkání chodit na záchod i v noci, jde to obtížně, slabší proud a někdy je potřeba tlačit. Často nejde měchýř úplně vyprázdnit, proto se rychleji zaplní a muž cítí častější nutkání.

V krajních případech je měchýř naplněný pořád, nezvládá svou funkci a moč samovolně uniká. Může ale nastat i opačná situace, kdy zvětšená prostata močovou trubici zablokuje a nejde nic ven.
Léčba

Mírné až střední potíže lze upravit vhodnou léčbou pomocí léků. Tato metoda není vhodná pro pacienty, u kterých se opakovala zástava, selhávání ledvin, krvácení do moči, kameny v měchýři, nebo infekce. V takových případech přichází v úvahu operační výkon. Ovšem není možné zvětšování okamžitě zastavit. Léky se musejí užívat dlouhodobě, někdy doživotně.

Nejvíce používané jsou alfablokátory. Uvolňují napětí hladkého svalstva prostaty a hrdla měchýře. Někdy lékaři předepíšou inhibitory 5 alfa – reduktázy. Ty zabraňují mužskému pohlavnímu hormonu testosteronu přeměnit se na dihydrotestosteron. Díky absenci není prostata stimulována k růstu. Občas se léky z obou skupin využívají v kombinaci. Někteří lékaři podávají léky na podporu erekce, protože byl zjištěn jejich příznivý vliv na obtíže se zvětšením prostaty.
pilulka a tablety

Jestli máte raději bylinné preparáty, tak ty jsou tvořeny z výtažků kořene kopřivy, dýňového semena, žitného pylu a plodu trpasličí palmy.

Ale i homeopatika je možné užívat. Při bolestivém přerušování užívejte Colonium maculatum, na zmírnění stálé potřeby odbíhat na záchod Aurum metallicum a při zbytnění je vhodá Staphysagria.
Vyšetření

Prvotní vyšetření je prst zavedený do konečníku pacienta a laboratorní vyšetření PSA (prostatický specifický antigen), ten v rámci odběru krve. Vyšetření může provést praktický lékař, ale nejčastěji ho provádí urolog. 

Poprvé by ho měl muž absolvovat kolem 50. roku věku. Pokud se v blízké rodině vyskytl karcinom prostaty, tak již asi ve 40. letech.
Co můžete udělat vy

Upravte si životosprávu a fyzickou aktivitu. Změna životního stylu bude mít vliv na jiné zdravotní obtíže, včetně karcinomu prostaty, i když nutně nemusí ovlivnit její hyperplazii.